تدوین طرح کسب و کار (BP)

چگونه طرح کسب و کار بنویسیم؟ قسمت سوم

۵) معرفی محصولات یا خدمات  :

    شرح کاملی از نوع محصولات و خدماتی را که قصد انجام تولید و یا ارایه آنها را دارید را بصورت اجمالی بنویسید  و در محصولات تولیدی در طرحهای تولیدی  مشخص نمایید که محصول تولیدی شما  محصول نهایی است یا واسطه ای.

منظور از محصول نهایی اینست که کالای تولیدی شما بدون تغییر کلی خود به عنوان یک محصول نهایی قابل عرضه به بازار می باشد یا اینکه در تولید یک محصول نهایی بکار می رود مثلا سوزن دوخت یک محصول نهایی است که با نام سوزن دوخت عرضه می شود اما پایه ماشین دوخت به عنوان یک محصول واسطه ایست که می بایست با اجزاء دیگر ماشین دوخت به هم مونتاژ شوند تا محصول نهایی ماشین دوخت عرضه شود.

البته ممکن است طرحی هم محصول نهایی و هم یک سری محصولات واسطه ای تولید نماید همچنین ممکن است کالایی هم کاربرد واسطه ای داشته باشد و هم یک محصول نهایی به شمار آید که در اینصورت بسته به نوع استراتژی بازار و فروش محصول شما تعریف آن استنباط می شود که در این قسمت عنوان می نمایید.

می توانید برای این منظور از جدولی ساده به شرح زیر نیز استفاده نمایید.

جدول بررسی محصولات طرح

ردیف

نام محصول

نوع محصول

توضیحات

نهایی

واسطه ای

ضمنا اگر شرحی از کاربرد هر محصول یا خدمات را در این قسمت ارایه نمایید بهتر خواهد بود.

۶ معرفی و  ویژگی های محل اجرای طرح

 در این بخش معیارهای انتخاب محل استقرار کسب و کار خود را به دقت بیان کنید.  و عنوان نمایید چرا این محل را برای اجرای طرح مناسب تشخیص داده اید. دسترسی به خریداران، تامین کنندگان، توزیع کنندگان، سرعت حمل و نقل کالا به بازار از جمله موارد مناسب می باشند.

آدرس دقیق  محل طرح و شرح ویژگیهایی که نشان دهنده محل اجرای طرح جهت راه اندازی طرح و اجرا مناسب می باشد در این بخش آورده می شوند.

همچنین مساحت کل زمین، زیر بنای مورد نیاز طرح، ویژگیهای تاسیساتی نظیر اینکه آیا در محل اجرای طرح آب و برق و گاز و تلفن و تاسیساتی نظیر راه های مواصلاتی و غیره وجود دارند یا خیر، و همچنین مزیتهای موقعیتی طرح، نظیر دسترسی آسان به فرودگاه و یا راه آهن در طرحهایی که نیاز به حمل و نقل کالا دارند یک ویژگی مثبت محل اجرای طرح به شمار می رود لذا آنچه به عنوان مزیت منطقه ای و موقعیتی طرح که شناسایی می کنید و احساس می کنید به توجیه فنی طرح کمک کند را در این قسمت به زبان ساده و در حداقل ۳-۴ سطر بنویسید.

ازجمله ویژگیها علاوه بر موقعیت جغرافیایی دسترسی آسان به نیروی کار مناسب با طرح می باشد مثلا در طرحهای کشاورزی، اگر طرح در منطقه ای که مستعد کشاورزی باشد به اجرا درآید وضعیت نیروی انسانی به عنوان یک ویژگی محل اجرای طرح آورده خواهد شد.

       مثال : در طرحی که هدف آن تولید محصولات گلخانه ای می باشد این قسمت اینگونه بیان شده است :

     ویژگی‌های محل اجرای طرح :

محل اجرای این طرح واقع در کیلومتر … جاده… (کرج)، خیابان …، جنب سردخانه…، قطعات۲۲، … پلاک‌های … می‌باشد.  

فاصله زمین تا میدان میوه و تره بار کرج حدود ۱۰ کیلومتر و تا میدان میوه و تربار تهران حدود ۵۰ کیلومتر می‌باشد.  

مساحت زمین ۵/۱ هکتار معادل ۱۵۰۰۰ متر مربع است که تفکیک شده از یک قطعه پلاک شماره … اصلی و کلا” در مالکیت مجری طرح می‌باشد.  زمین دارای سهم آب و مالکیت یک حلقه جاه عمیق ۸ اینچ با دبی ۵۰ لیتر در ثانیه است که به منظور مشروب نمودن مجموعا” ۲۱ هکتار حفر گردیده است.  

 وضعیت عرضه نیروی کار

با توجه به این که منطقه یکی از قطب‌های کشاورزی اطراف تهران است، از این رو امکان جذب نیروی انسانی‌ مورد نیاز به سهولت میسر است. 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا