معرفی و خلاصه کتاب و پادکست

معرفی منابع درسی برخی از دروس رشته مدیریت بازرگانی

 در این بخش سعی دارم تا کتابهایی را که به عنوان منبع درسی به دانشجویان ارائه میکنم، به صورت اجمالی معرفی نمایم. مطالعه شناسنامه و ویژگیهای کتاب به دانشجویان کمک میکند تا دیدگاه اولیه لازم برای شروع مطالعه کتاب را به دست بیاورند و فرایند مطالعه و یادگیری به این ترتیب اثربخش­تر خواهد بود. همچنین هرگاه نیاز به اطلاع از عنوان منابع درسی داشته باشند، مطالب این قسمت از سایت راهنمای آنها خواهد بود. همچنین همکاران خوبم نیز میتوانند پیش از خرید منابع درسی جدید، مروری بر ویژگی این منابع داشته باشند.

 • مدیریت منابع انسانی

 1.       مدیریت منابع انسانی – دکتر اسفندیار سعادت –  انتشارات سمت

این کتاب در ۳۵۰ صفحه و ۱۲ فصل نوشته شده است. مطالب بسیار ساده بیان شده و کتاب مذکور نیز یک کتاب کاملا txt محور است. برای آشنایی با اصول اولیه، مطالعه این کتاب منبع خوبی است و بیان بسیار ساده­ای دارد. ضمنا کاملا مطابق با سرفصل درس منابع انسانی است.

 1.       مدیریت منابع انسانی (مفاهیم، تئوری و کاربردها) – دکتر آرین قلی­پور – انتشارات سمت

این کتاب در ۵۳۶ صفحه و ۱۴ فصل تدوین شده است. سرفصلهای آن عمدتا مشابه کتاب دکتر سعادت است؛ اما تا حدودی research  محور است. افزودن دو فصل مدیریت استراتژیک منابع انسانی و توسعه منابع انسانی به مباحث این کتاب، بر غنای کحتوای آن افزوده و دید مخاطب را به موضوع منابع انسانی باز میکند. کتاب مذکور ۵ پیوست بسیار ارزشمند دارد که حاوی برخی پرسشنامه­های حیطه مدیریت منابع انسانی (قابل استفاده برای پژوهشگران این حوزه) و مفاد مهم قانون کار و قانون مدیریت خدمات کشوری (قابل استفاده برای علاقه­مندان به مباحث کاربردی) است. نکته مهم دیگر در مورد این کتاب زیرنویس انگلیسی بسیاری از اصطلاحات مدیریت منابع انسانی است که به دانشجویان کمک میکند تا دانسته­های زبان تخصصی خود را نیز حین مطالعه این کتاب مرور نمایند.

 1. مدیریت استراتژیک منابع انسانی (راهنمای عمل) – مایکل آرمسترانگ- ترجمه دکتر سید محمد اعرابی و داود ایزدی- دفتر پژوهشهای فرهنگی

این کتاب در ۳۲۶ صفحه و ۱۸ فصل ترجمه شده است. یک کتاب کاملا research محور بوده و برای دانشجویان دوره­های تحصیلات تکمیلی بسیار مناسب است. کتاب مذکور سرشار از نظریات و تئوری­های جذاب حیطه مدیریت منابع انسانی است که درک صحیح و عمیق آنها گاهی مستلزم مطالعه چندباره مفاهیم است. مدلها و مفاهیم ارزشمندی در این کتاب معرفی شده است و نظیر کتاب دکتر قلی­پور زیرنویس انگلیسی بسیاری از واژه­های تخصصی در آن آورده شده است.

 • زبان تخصصی

زبان تخصصی مدیریت با تاکید بر استراتژیهای درک مطالب- سیدمحمدرضا ناصرزاده و یاشار دهدشتی- نگاه دانش نوین

این کتاب در ۵۶۷ صفحه و ۶ فصل به رشته تحریر درآمده است. ویژگی خوب این کتاب در این است که نویسندگان، مطالب کتاب را کاملا متناسب با نیاز و سطح علمی خوانندگان طبقه بندی کرده اند. همچنین در فصل اول با عنوان مهارتهای ۱۳ گانه درک مطلب تمامی مهارتهای مهم و مورد نیاز دانشجویان در پاسخ به سوالات درک مطلب را آموزش داده­اند. متون تخصصی در دو فصل مبتدی و پیشرفته آورده شده و هر دو فصل حاوی ترجمه متن و پاسخ تشریحی سوالات هستند. فصل مبتدی برای دانشجویان کاردانی و کارشناسی و متون پیشرفته برای دانشجویان ارشد بسیار مناسب است. همچنین فصلی در این کتاب پیش­بینی شده است با عنوان فرهنگ فشرده لغات MBA. این فصل یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی مناسب برای تقویت دانش لغت مخاطبان است. دو فصل پایانی کتاب به سوالات آزمونهای زبان تخصصی ارشد رشته های مختلف مدیریت در دانشگاه­های دولتی و آزاد (همراه با ترجمه متون و پاسخ سوالان) اختصاص دارد.

 • مدیریت استراتژیک

مدیریت استراتژیک – فرد آر دیوید – ترجمه دکتر پارسائیان و دکتر اعرابی- دفتر پژوهشهای فرهنگی

کتابی نسبتا حجیم با ۶۹۰ صفحه و ۱۰ فصل. این کتاب در حوزه مدیریت استراتژیک برای دانشجویان کارشناسی بسیار مفید و کامل است. ترجمه خوبی دراد و حاوی مثالهای کاربردی بسیار برای تفهیم مطالب است. در انتهای هر فصل یک مورد جامع ارائه شده که کلیه مطالب تئوری فصل را برای آن مورد تحلیل کرده و سپس تمرینهای تجربی بسیار در انتهای هر فصل ارائه شده که بسیار مورد پسند خوانندگان علاقه­مند به مباحث کاربردی مدیریت استراتژیک است.

 • رفتار  سازمانی

 1. مبانی رفتار سازمانی – استیفن رابینز- ترجمه دکتر پارسائیان و دکتر اعرابی- دفتر پژوهشهای فرهنگی

کتاب کاملی در حوزه مبانی رفتار سازمانی برای دانشجویان دوره کارشناسی با ۴۵۸ صفحه و ۱۷ فصل. این کتاب بیان مناسبی دارد و در عین سادگی بیان تا حدودی research محور نیز هست. از نکات جالب آن وجود مطلبی با عنوان نکات کاربردی برای مدیران در انتهای هر فصل است که برای علاقه مندان به مباحث کاربردی بسیار جالب و زیباست.

 1. دوره ۵ جلدی رفتار سازمانی پیشرفته- دکتر علی رضائیان – انتشارات سمت

این ۵ کتاب در واقع هر کدام یکی از سرفصلهای مباحث پیشرفته رفتار سازمانی هستند. کتابهایی با حجم کم و حاوی مطالب مفید برای دانشجویان کارشناسی ارشد.

این ۵ کتاب با عناوین تیم­سازی در قرن بیست و یکم. مدیریت رفتارهای سیاسی در سازمان- مدیریت تعارض و مذاکره- مدیریت فشار روانی- عدالت و انتظار عدالت در سازمان در دسترس هستند.

 • مدیریت عمومی

مدیریت عمومی دکتر مهدی الوانی- نشر نی

کتابی فوق­العاده با ۴۹۰ صفحه و ۸ فصل؛ و البته ۲۵ ضمیمه. این کتاب ضمن آن که طی ۸ فصل خود مباحث کلی اصول مدیریت، تئوری سازمان، مدیریت استراتژیک، رفتار سازمانی و منابع انسانی را پوشش میدهد؛ دارای ۲۵ ضمیمه بسیار خواندنی در مورد مسائل جدید مدیریت و همچنین پرسشنامه­های مفید برای پژوهشگران است.

 • حسابداری ۱

اصول و مبانی حسابداری – پرویز بختیاری – مدیریت صنعتی

این کتاب به ویژه برای کسانی که مدیریت یا اقتصاد میخوانند و قصد یادگیری اصول حسابداری را دارند بسیار کامل است. نویسنده در این کتاب طی ۱۰ فصل، پس از آموزش اصول کلی، حسابداری موسسات خدماتی و بازرگانی را به تفکیک و با مثال جامع آموزش داده است. تمرینات جامع و بسیار خوبی نیز در انتهای هرفصل پیش­بینی شده است.

 • توسعه اقتصادی

 1. توسعه اقتصادی و برنامه­ریزی – دکتر لشکری- پیام نور

ان کتاب حاوی ۲۰ فصل است. با اینکه برروی آن عبارت برای رشته­های غیرافتصاد درج شده است اما حاوی تئوری­ها و نمودارهای بسیاری در حوزه رشد اقتصادی و … است. این کتاب بیشتر روی نظریات رشد و توسعه تاکید دارد.

 1. توسعه اقتصادی و برنامه­ریزی- دکتر موسوی جهرمی- پیام نور

در داخل کتاب قید شده است برای دانشجویان حسابداری و اقتصاد. کتابی تقریبا هم­اندازه با کتاب دکتر لشکری. اما به اخ فصل. در این کتاب کلیه نظریات رشد در یک فصل و کلیه نظریات توسعه در فصل دیگر جمع­بندی شده و بار تئوری کمتری دارد. در عوض کتابی بسیار مناسب برای تحلیل است. وجود فصلی با عنوان تجربه کشورهای جنوب شرق آسیا در توسعه اقتصادی بر جذابیت مطالع ان افزوده است.

برای دسترسی به آمار و اطالاعات جدید در خصوص شاخصهای توسعه اقتصادی و وضعیت کشورهای مختلف از این حیث میتوانید به سایت سازمان ملل یا بانک جهانی مراجعه نمایید. آخرین آمار بین­المللی در خصوص شاخص­های اقتصادی را میتوانید در آنحا بیابید.

www.worldbank.com

www.undp.org

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا